Korony i mosty porcelanowe na podbudowach

Korony na podbudowach

Wykonujemy je w przypadku zębów mocno zniszczonych, silnie przebarwionych, osłabionych warunkami zgryzowymi, martwych(po ich wzmocnieniu) i wielokrotnie „plombowanych" , które grożą złamaniem.

Podbudowy stosuje się także w przypadku mostów, czyli wówczas gdy chcemy uzupełnić braki zębowe opierając się na zębach sąsiadujących z luką w uśmiechu. Jest to wówczas konieczne dla wzmocnienia konstrukcji mostu.

Korona na podbudowie odtwarza funkcję i siłę zęba, obejmując go dokładnie ze wszystkich stron i przywraca lub nadaje mu doskonały wygląd, który również można indywidualnie ucharakteryzować dobierając idealnie do pozostałych zębów.

 

Korony porcelanowe na cyrkonie

Najbardziej estetyczne są korony na podbudowie cyrkonowej, gdyż cyrkon jest białym metalem, który w odróżnieniu od powszechnie używanego pod porcelanę stopu chromowo-kobaltowego nie daje sinego, ciemnego zabarwienia przy dziąśle i nie powoduje uczuleń. Jest również biologicznie przyjazny dla dziąsła. Dodatkowo technologia komputerowa (CAD/CAM) pozwala na uzyskanie niespotykanej dotąd przy zwykłych „koronach na metalu" precyzji, a przez to idealnego dopasowania i szczelności u Państwa w ustach. Elementy nie są bowiem odlewane, a precyzyjnie wycinane z bloczku cyrkonu (frezowane) przez specjalnie do tego stworzone skomplikowane urządzenie. Daje to stuprocentową gwarancję blokowania dostępu bakterii i resztek pokarmu do zęba chronionego przez koronę oraz brak pęcherzyków i nierówności mogących powstawać w procesie odlewania metalu. Dlatego w przypadku naszych prac nie ma możliwości, aby korona poluzowała się lub co gorsza spadła w najmniej odpowiednim momencie.

 

Korony pełnocyrkonowe

Ostatnio pojawiła się możliwość kompromisu pomiędzy kosztami, a estetyką w postaci koron i mostów pełnocyrkonowych. Są one w całości wykonane z wysoko estetycznego cyrkonu, a zamiast porcelany na powierzchnię nakładane są specjalne farby utrwalane w piecu. W przypadku zębów przednich mogą być one pokryte porcelaną od strony licowej czyli widocznej przy uśmiechu.

Można uzyskać efekt o wiele lepszy niż w przypadku koron na metalu, ponieważ w swojej strukturze korony te nie zawierają nic ciemnego.

Zatem jeśli chodzi o estetykę i koszty koron na podbudowach uzupełnienia te plasują się na drugim miejscu za porcelaną na cyrkonie ale przed porcelaną na metalu. Minimalizuje się również ryzyko odprysku porcelany.

Uzupełnienia pełnocyrkonowe coraz bardziej zyskują u nas na popularności ze względu na wysoką jakość i przystępną cenę.